SİTEMİZ SATILIKTIR.İlgilenen kişiler @admin nickli yöneticiye pm atabilir veya @admin nickli üyeyi bir mesaj içerisinde etiketlerse o kişiyle görüşme sağlanacaktır.İlginize teşekkürler.
WebinGücü | Webmaster Hamlesi | Gücünüzü Web'den Alın Forum sitemize hoşgeldiniz!
Forum sitemizden daha fazla faydalanmak ve bilgi elde etmek için üye olun.
Webmaster nedir? Webmaster ne demek?
Konu Sahibi: hamiyet, Kategori: Nedir?, 0 Yorum, 345 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Forum Üyesi
Çalışkan Üye
*
22
Mesajlar
21
Konular
0
Rep Puanı
08-01-2020, Saat: 20:19
#1
Webmaster nedir? Webmaster ne demek?
Webmaster kelimesi sizde neyi çağrıştırıyor? Webmaster ne iş yapar? Gerçek bir webmaster düzeyinde misiniz? Bu soruları öncelikle kendinize sorun ki kendinizi kandırmayın gerçekler her zaman doğrudur. Sizler için kaliteli ve yararlı bir webmaster nasıl olmalıdır, webmaster sektöründe nasıl tanınır hale gelirsiniz bunları açık ve net bir dil ile sizlere yazarak sunacağım. Bu yazdıklarım genelde didaktik olup aralarda kendi görüşlerimi katacağım.

Öncelikle ” Webmaster ” kelimesinin anlamını sizlere anlatalım. Webmaster deyince zaten biraz bilgisayardan anlayan kişi bile direk site işleri ile ilgili olduğunu anlamaktadır. Web zaten adı üstünde web site anlamına gelmektedir. Master ingilizce’de usta, uzman, kaptan, hoca, öğretmen, üstad yani kısaca bilir kişi anlamına gelmektedir. Bu iki kelime ortaya gelmesiyle oluşan webmaster tabiri web dünyasında artık iyi derecede bilgiye sahip kişi anlamına gelmektedir. Peki ne iş yapar bu webmaster?

Webmaster; dediğimiz gibi web uzmanı olan bir kişi web programlama dillerinden en birini bildiğinden kendini web site oluşturarak ve geliştirerek bazen ücretli bezen ücretsiz (genelde ücretsiz olanlara Webservant denilir) işler yaparlar. Bunların yanında bir çoğu webmaster yazılım, grafik, animasyon(Flash) ve sunucu ile bilgi edinmeye çalışır ve kendini geliştirmeye bakar. Çoğu webmaster tekil çalışır ancak bir ekip veya bir şirkete bağlı olarakta çalışan arkadaşlarımız vardır. Webmaster hangi web dillerini kullanılır?

Bir webmaster’ın zorunlu 1 veya bana göre 2 dili bilmesi gereklidir. Bunlardan biri web programcılığın temeli olan HTML’dir. HTML internet browser için okuması gerekli olan bir dildir. Yani browser ilk olarak html’yi okuyup daha sonra diğer dilleri okumaya çalışır. Kısaca html bir işaretleme dilidir. Diğer bir dil ise CSS’dir. Benim için en önemli olan bir dildir. Çünkü Css ile bir websitesinin arayüzünü ortaya çıkartırız. Yani Css Style dosyalarını içinde barındırır sayfa renk yazı fontu ve bunun gibi verileri buradan alır ve sayfaya uygular ayrı bir programlama dilidir. Css olmadan bana göre bir site olmaz bunun sebebi Css’in verdiği avantajlardır. Peki başka hangi diller bilinmelidir?

Birçok web programlama dili vardır. Bunları saymak gerekirse;

ASP: Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojidir.
.NET: Microsoft’un geliştirdiği bir teknolojidir.
AJAX: Bütün işlemleri tek bir sayfa içinde döndürür.
CSS: Style dosyalarını içinde barındırır sayfa renk yazı fontu ve bunun gibi verileri burdan alır ve sayfaya uygular ayrı bir programlama dilidir.

PHP: Web programlama dilidir.
JavaScript: Bir betik (script) dilidir.
HTML: Web işaretleme dilidir.
ColdFusion: Bir web programlama dilidir.
Python: Güçlü Programlama çatılarınıda barındıran bir programlama dilidir.
Bunlar arasından en çok kullanılan ve tercih edilen diller ise HTML, CSS, PHP, ASP, JavaScript’tir.

Webmaster hakkında bilgilerin sonuna geldik. Ancak son yıllarda özellikle şu iki ve üç yılda webmaster kelimesini herkes ağzına almaya başladı. Bu durum gerçek webmasterlik yapan kişilerin pek hoşuna gitmiyor. Çünkü gerçek webmaster’lık yapan kişi emeğini, bilgisini ortaya koyarak yaptığı işi yeni yetişen webmaster olduğunu sanan arkadaşlarımız bunu alıp üstüne yatmaya çalışıyor. Bu son derece üzücü bir durumdur. Böyle yaparak hem gerçek, kalite bilgi dışından bilgi öğrenip hemde asıl webmasterların daha gelişmelerini engel oluyorlar. Bu konu hakkında biraz daha duyarlı olursak daha iyi olur. Bir web sitesi açıp bir iki düzenleme yapıp kendini webmaster sanan arkadaşlar biraz daha kendine çeki düzen verirse çok daha iyi yerlere gelebilir ve dahada önemlisi webmaster topluluğunu bir çöplüğe dönüştürülmez.

Herkesin görüşleri farklıdır konuşma ve yazmamız asla bitmez. Zaten bir webmaster forumu yarışması için yazdığım makalem olan Webmaster forumu ve hosting firmaları hakkındaki fikirlerim yazısında da görüşlerimi biraz daha belirtip görüşlerimi yazdım. Bu yazımızı da okursanız webmaster’ın son halini sanırım daha çok anlarsınız.

Bu makalemizin sonuna geldik. Daha farklı konularda görüşme dileğiyle kendinize iyi bakın. Bizi dinlendiğiniz için teşekkür ederiz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Omega 3 Nedir? hamiyet 0 492 08-01-2020, Saat: 20:27
Son Yorum: hamiyet
Olumsuz İçerik Kaldırma Nedir? hamiyet 0 527 08-01-2020, Saat: 20:26
Son Yorum: hamiyet
WordPress nedir? hamiyet 0 386 08-01-2020, Saat: 20:25
Son Yorum: hamiyet
Girişimcilik Nedir? hamiyet 0 530 08-01-2020, Saat: 20:24
Son Yorum: hamiyet
Joomla Nedir? hamiyet 0 532 08-01-2020, Saat: 20:24
Son Yorum: hamiyet

Hızlı Menü: