Youtube Yeni Başlayanlar
WebinGücü | Webmaster Hamlesi | Gücünüzü Web'den Alın Forum sitemize hoşgeldiniz!
Forum sitemizden daha fazla faydalanmak ve bilgi elde etmek için üye olun.
Youtube Yeni Başlayanlar
Konu Sahibi: hamiyet, Kategori: Youtube, 0 Yorum, 583 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Forum Üyesi
Çalışkan Üye
*
22
Mesajlar
21
Konular
0
Rep Puanı
20-01-2020, Saat: 18:18
#1
YouTube, sadece bir video platformundan fazlasıdır; dünya çapında hayranlardan oluşan bir topluluktur. YouTube'a her dakika en az 400 saatlik video yüklenir. İnsanlar "Nasıl yapılır?", haber ve spor gibi yaygın konulardan çok özel veya niş konulara kadar yüz milyonlarca video izlerler. Ancak sadece izlemekle kalmazlar. YouTube, hayranların yorum yaptıkları ve içerik oluşturucuların topluluklarıyla etkileşim kurdukları bir sosyal ağdır. En çok tutku duyduğunuz konu neyse bunu (topluluk kurallarımıza uyduğu sürece) YouTube'da neden yayınlamayasınız?

En iyi içerik oluşturucuların YouTube'da nasıl başarılı olduklarını araştırdık ve bunları kanalınızı başlatırken yardımcı olabilecek bir taslak halinde özetledik:


Bir kanal oluşturun: YouTube'da bir kanal oluştururken harika kanal fikrinizi alıp gerçeğe dönüştürmeye odaklanabilmeniz için en baştaki temel işleri aradan çıkarmak isteyebilirsiniz (ad verme, gizlilik izinleri vb. gibi). Kanalınızı başlatmanıza ve gelecekteki yüklemelere hazır olmanıza yönelik adımları göstereceğiz.

Bulunur olun: Daha sonra, videolarınızın YouTube'da nasıl bulunacağını düşünün. Başarılı içerik oluşturucular, kanallarını genellikle doğru kitleyi bularak ve özelleştirmeler yaparak büyütürler. Örneğin, küçük resimler, meta veriler ve tıklanabilir bir başlık eklemek, görüntüleyenlerin videolarınızı daha kolay arayıp bulmalarına yardımcı olabilir. Viral videolar görüntüleme elde etmenizi sağlayabilir ancak tutku duyduğunuz bir konuda bir dizi videoyla kitle geliştirmek daha yaygın bir uygulamadır.

İzlemeye devam etmelerini sağlayın: Kitleler videolarınızı keşfettiklerinde ve sevdiklerinde daha fazla içerik için geri gelmeleri konusunda onları teşvik etmek istersiniz. Tutarlı bir yükleme planınızın olması veya oynatma listeleri oluşturma gibi basit stratejiler yardımcı olabilir.

Hayranlığı teşvik edin: Bu üç adımı tamamladıktan sonra hayranlarınızla hem YouTube'da hem de sosyal kanallarda arkadaşlarınız gibi konuşmanız önemlidir. Kitlenizle konuşmak, eğlenceli olabilir ve sadık bir hayran kitlesi oluşturmanın etkili bir yoludur.

Misyonunuzu ve kitlenizi belirleyin

YouTube'da başlarken kanalınızın temel konsepti üzerine beyin fırtınası yapmanın faydası olabilir. Bir mesaj veya bir grup karakteristik özellik gibi kanalınızı tanımlayan bir misyon ifadesi, düşüncelerinizi düzene koymanızı sağlayabilir. Bu şeyleri daha başlarda halletmek; marka bilinci oluşturma, prodüksiyon tasarımı ve hatta üreteceğiniz videoların türü gibi öğelerin yerli yerine oturmasına yardımcı olabilir.

Kararınıza sadık kalmayı ve sevdiğiniz şeyi yapmayı unutmayın. Aksi takdirde, sonucu beğenmeme veya bir yıl içinde hevesinizin tükenmesi riski olur. YouTube'daki başarılı içerik oluşturucular genellikle özgün olmanın önemini vurgularlar. YouTube, tüm dünyayla neleri paylaşabileceğinize dair çok az sınırın olduğu bir topluluktur. Bu nedenle, bu fırsatı iyi değerlendirin!

YouTube'daki geleceğinizin neye benzeyeceğine odaklanmak için kendinize şu soruları sorun:

Neyle tanınmak istiyorsunuz? Sizin için başarı nedir?
Kanalınız hangi türe giriyor? Bu kategorideki diğer içerik oluşturucular neler yapıyor? Bu içerik oluşturuculardan en çok hangilerini, neden beğeniyorsunuz?
Hedef kitleniz kimlerden oluşuyor?
Kanalınızın beş yıl içinde nasıl görünmesini istiyorsunuz?
Favori YouTube içerik oluşturucuları kimler ve onları sizin için unutulmaz kılan ne?
Ancak kim olduklarını bildiğinizde hayran kazanabilirsiniz. Kanal planlamanın önemli adımlarından biri de kitlenizi tanımlamaktır. Kullanıcıların içeriklerinizde kendilerinden bir şey bulabildiğinden ve bunları izlemek istediğinden emin olmak istersiniz. İdeal kitlenizi düşünün:

Videolarınızın kimlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorsunuz?
Kanalınız belirli bir kullanıcı grubu arasında yankı uyandıracak mı?
İçeriklerinizi yoga tutkunları veya aksiyon sporları hayranları gibi özel bir gruba yönelik olarak mı oluşturuyorsunuz?
YouTube, tüm dünyayla paylaşabileceklerinize dair neredeyse hiçbir sınırın olmadığı bir topluluktur. Bu nedenle, bu fırsatı iyi değerlendirin!İşin zor kısmı olan kanalınız için videolar üretme aşamasına geçmeden önce şu önerileri gözden geçirmenizde fayda var:

Mantıklı olarak ne sıklıkla video üretebileceğinizi belirlemek için bir yükleme planı oluşturun. Takvimi elinize alıp gelecek birkaç ay içinde ne kadar boş zamanınızın olduğuna bakın. Bunu aklınızda bulundurarak videolarınızı ne zaman planlayacağınızı, çekeceğinizi ve düzenleyeceğinizi düşünün.
Bazı marka bilinci oluşturma fikirleri ortaya atın: Kanal simgeniz veya banner'ınız nasıl görünebilir? Bazı fikirlerinizi not etmeye veya kanalınızda test edebileceğiniz birkaç resim oluşturmaya çalışın.
YouTube Analytics'e göz atın ve hangi metriklerin sizin için önemli olduğu ve bunun nedenleri üzerine düşünün. YouTube Analytics'te başarınızı ölçmenin çok sayıda yolu vardır: görüntülemeler, aboneler, izlenen dakika sayısı, izlendiğiniz ülkelerin sayısı vb. Siz hangisine odaklanacaksınız?
İleriyi düşünmek, zaman ayırmaktan ve sevdiğiniz şeyleri bir kitleyle paylaşmaktan mutlu olacağınız bir kanal oluşturmanızı sağlayabilir!

Adın Önemi Nedir ?

YouTube kanalınızı oluşturmanın ilk adımı, bir kanal adı seçmektir. Bu ad belki kanalınızla sonsuza kadar yaşayacağından bugün, gelecek hafta ve altı yıl sonra seveceğiniz bir şey seçtiğinizden emin olun. Bu adın bir marka olarak nasıl bir etkisi olduğunu da düşünün. Kanalınızın konseptini açıkça iletiyor mu? Bir videonun viral hale gelmesi durumunda dünyada bu isimle temsil edilmek sizin için uygun mu?

Başlamak için YouTube'a gidin ve Google hesabınızla oturum açın. Ayarlar'a gidin (sağ üstteki menüde bulunan dişli simgesi). Kanalınızı oluşturma veya yeniden adlandırma seçeneği sunan adımlar boyunca yönlendirilirsiniz ve kanal kimliğinizi görürsünüz. Önemi büyük bu ilk adımı attıktan sonra yükleme yapmaya hazırsınız!

Sosyal medya hesaplarınızı bağlama, videolarınız için gizlilik düzeylerini ayarlama ve bildirimleri nasıl almak istediğinize karar verme gibi hemen güncellemek isteyebileceğiniz bazı hesap ayarları vardır. Ayrıca özel küçük resimler gibi özellikleri etkinleştirmek için kanalınızı Google ile doğrulamak istersiniz.

Ardından, kanal simgesi veya kanal banner resminiz olarak kullanacağınız özel resimler yükleyerek kanalı kendinize özgü bir hale getirebilirsiniz. (Buradan marka bilinci oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.) "Hakkında" sekmesinde bir kanal açıklaması ekleyebilir ve yeni kanalınızı dünyaya tanıtabilirsiniz.

ilk Videodan Sonra

İlk videonuzu yüklediğiniz için tebrik ederiz! Durun, dahası var! Kitleniz sizi bulduktan sonra bir yere gitmediklerinden emin olmak istersiniz. Kanalınızın güncel kalması ve hayranlığa giden yoldan sapmaması için bu stratejileri deneyin.

Takvime yerleştirin: Hayranlarınızın yeni içerikleri görmeye ne zaman geleceklerini bilmeleri için bir yükleme programı belirleyin. Bu planı kanal fragmanınızda paylaşmayı, kanal resminizde belirtmeyi veya videolarınızda görüntüleyenlere hatırlatmayı düşünün. Bir yükleme planı, programlamanıza güvenilirlik ve tutarlılık katar.

Görüntüleyenlere kanal fragmanınızla ön gösterim sunun: Tıpkı bir film fragmanı gibi kanal fragmanları da görüntüleyenlere kanalınızda neler bulabileceklerinin bir önizlemesini sunar. Abone olmayan görüntüleyenler kanalınıza geldiklerinde görecekleri ilk şey fragmanınızdır. Bu nedenle, sunduğunuz mükemmel içeriklerin küçük bir kesitini onlara gösterin. Kanal fragmanı uzmanı haline gelin.
Oynatma listeleri ve bölümlerle kanalınızı düzenleyin: Kitlenizin kanalınızda gezinmesine yardımcı olun, oynatma listeleri ve bölümlerle onlara kişiselleştirilmiş bir görüntüleme deneyimi sunun. Oynatma listeleri, görüntüleyenlerin belirlediğiniz sırayla bir videodan sonra başka bir video izlemelerini sağlar. Bölümler, videoları veya oynatma listelerini kanalınızın ana sayfasında kategorilendirmenin ve gruplandırmanın bir yoludur. Buradan ayrıntıları öğrenin.

Bu araçlar ve teknikler, kanalınızı geliştirirken görüntüleyenleri uzun vadeli abonelere dönüştürebilir, izlenme süresini artırabilir ve bir içerik oluşturucu olarak YouTube'da uzmanlaşmanıza yardımcı olur.

kaynak:youtube


Hızlı Menü: